Obec Životice je symbolem nacistických zločinů na Těšínsku. 6. srpna 1944 zde bylo v odvetu za útok partyzánů na příslušníky gestapa zastřeleno 36 mužů z obce a okolí.

V úterý 18.4. jsme s žáky 9. tříd navštívili muzeum a památník v Životicích. Cestou jsme se zastavili u  jednoho z mnoha pomníčků obětem životické tragédie. Spousta těchto pomníčků už je na soukromých pozemcích, proto je komplikované se k nim dostat.

Památník jsme si prohlédli za výkladu průvodkyně, dozvěděli jsme se spoustu nových informací, někteří si vyzkoušeli napsat krátký text na klasickém psacím stroji a pokusili se rozluštit větu psanou morseovkou. S sebou jsme si odnesli pracovní listy, které společně žáci vyplní ve škole v hodinách historie.

,,Pro všechno ale dění příští, ten zázračný a svatý proud - živme vždy v sobě stále znova prožitý den a živná slova. Ta: NIKDY NEZAPOMENOUT".

Vladimír Holan

Foto z akce ZDE.