Na podzim 2022 se tým dívek z 8. tříd zapojil do projektu Příběhy našich sousedů. Jedná se o dlouhodobý projekt organizace Post bellum. Cílem každého týmu je natočit rozhovor s pamětníkem ze svého okolí a tento rozhovor zpracovat do krátké reportáže. My jsme si pro rozhovor našli pana Stanislava Bako, stavebního inženýra, který se podílel na výstavbě černouhelných dolů v okolí Havířova i na výstavbě Havířova samotného (pod jeho dohledem vznikal třeba hotelový dům Impuls v prostřední Suché). Rozhovor v předvánočním čase odstartoval tříměsíční práci, která v sobě zahrnovala přemýšlení nad reportáží, grafickou, textovou i zvukovou přípravu, realizaci animace v grafickém studiu Scala v Brně a nakonec finální prezentaci reportáže před porotou na závěrečném Galavečeru v Českém Těšíně, kde se naše práce líbila natolik, že jsme obdrželi krásné třetí místo ze všech reportáží, které byly k vidění. Byla to pestrá, zajímavá, ale i náročná práce, která holky bavila a výsledkem je reportáž, kterou si v odkazu můžete pustit. Moc děkujeme všem, kteří nám s projektem pomáhali. Jsme Vám vděční.

Odkaz na stránky projektu, kde najdete životopis pana Bako, několik fotografií z realizace projektu a videoreportáž, kterou holky vytvořily.

Na projektu se podílely: Alena Dlugošová, Terezie Kutáčková, Dora Lusková, Anna Moldříková, Natálie Pytliková a Viktorie Zemanová.

Mgr. Břetislav Holesz